tavla oyunu oyna

kurallar

Tavla oyunu 2 zar ile oynanır. Oyuna ilk hangi oyuncu başlayacaksa bunu iki oyuncunun atacağı zar belirleyecektir. Her iki oyuncu birer adet zarar atar ve en üst gelen zar hangi oyuncunun zarı olursa oyuna o oyuncu başlar. Kazanan oyuncu daha sonra iki zarı eline alarak atar ve ilk hamlesini yaparak oyuna başlamış olur. Daha sonra hamlesi biten oyuncu zarları karşı rakip oyuncuya vererek sırada ki rakip oyuncuda zar atarak hamlesini yapar ve böylelikle sırayla zar atarak oyun başlamış olur.

Oyuncu kendi pullarını atacağı zar sayısına göre hamle yaparak belirtiyor ve ilerletiyor. İki zarı da oynaması lazım bunları isterse tek pul üzerinde oynaya bilir dilerse iki pul üzerinden de oynaya bilir.

Oyuncu atacağı zarda çift atarsa 4* zar sayısı kadar oynamaya hak kazanacaktır. Oyuncu iki veya daha fazla pulu üst üste getirirse o zaman buna kapı deniliyor, ve böylelikle rakip bunun üzerine gelemiyor.

Bir hanede tek pul bırakırsa, rakip oyuncu o pulu vurabilir yada yiye bilir. Pul kırık sayılır ve oyuna tekrar girebilmesi için yani dahil ola bilmesi için zar atarak rakibinin sahasında boş bir haneye girmesi gerek yani rakip oyuncu hanesinde boş bir yer bularak zarını o boş yer sayısına denk getirerek oyunda dahil olması lazım..

Türkiye'nin En Sevilen Tavla Oyunu Oynama Sitesi