tavla oyunu oyna

Canlı Tavla

Canlı Tavla tahtası üzerinde 24 hane bulunur ve her oyuncunun 15 pulu vardır. Tavla oynamada amaç pulları bulunduğu yerden karşı tahtaya dizmektir. Yalnız dizerken kapı alarak ve kırılmadan dizmek esastır. Tüm pullar karşı tarafa dizildikten sonra zar atışları ile toplanır. İlk toplayan oyunu kazanır. Tavlada pulları oynatırken nasıl strateji belirlenirse pulları toplarken de strateji belirlenmelidir. Yoksa oyunu karşı rakibe kaptırabilirsiniz.

Canli Tavla Oyna
Canli Tavla Oyna

Canlı Tavla Oyna

Tavla oyunu zar atışı ile başlar. Büyük sayı zar atan ilk olarak oyuna başlar. Daha sonra iki zar birden atılır ve gelen sayıya göre pullar hareket ettirilir. Çift sayı pul gelirse çift oynar. Tavlada önemli olan kural pulu tek başına bırakmamaktır. Pul tek başına kalırsa kırılma olasılığı çok yüksektir. Kırılan pul tekrar ilk haneye konur. Tüm haneler doluysa boşalana kadar beklenir. Tavla oyunu iki kişi ile oynanır. Artık tavla oynanan sitelerde de rahatlıkla tavla oynayabilirsiniz. Bu sitelerde tavla oynamak için sitelere üye olmanız gerekir. Karşınıza sizin gibi bir rakip gelecektir. Zar atışını bilgisayar yapar ve siz gelen zara göre pulları hareket ettirirsiniz. Bazı tavla oynanan siteler cep telefonlarına indirilebilir. Karşınızdaki ya canlı rakip yada bilgisayar olur. Seçimi siz yaparsınız.

Canlı Tavla Nasıl Oynanır

Tavla kapı alınarak oynanır. Kapı almak demek iki veya daha fazla pulun üst üste gelmesidir. Bu sayede karşı rakip pulunuzu kıramaz. Karşı tarafa pulları dizerken de kapı alınması gerekir. Pullar toplanırken her hane doluysa daha çabuk toplanır.

Canlı Tavla Kuralları

Tavla bazı kurallar dâhilinde oynanır. İki zar birden atılır. Zar tutmak yasaktır. İki kişiye de aynı zar gelirse tekrar atılır. Zarı çift atarsanız çift oynarsınız. Örneğin her iki zarı da iki attınız, pulunuzu dört defa oyarsınız. Eğer pulunuz kırılmışsa karşı rakibin hanesi boşalmadan pulu koyamazsınız. Kırık pul oyuna dâhil edilmeden oyuncu pullarını hareket ettiremez. Pulları toplarken karşı rakibin sizin sahanızda pulu varsa dikkatli oynamanız gerekir. Pulları toplarken açık pul bırakmayıp pulu sallamak daha mantıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Sevilen Tavla Oyunu Oynama Sitesi